wtorek, 14 czerwca 2011

Piraci z Karaibów .

Dziś trochę informacji na temat filmu Piraci z Karaibów. To są wszystkie części:

1. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
2. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)
3. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)
4. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach‎ (2011)

Ja skupię się na ostatniej części, która niedawno ukazała się w kinach.
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach ( Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides ) to amerykański film przygodowy, fantasy z odrobiną komedii w reżyserii Roba Marshalla, czwarta odsłona kultowej filmowej sagi Piraci z Karaibów. Scenariusz do filmu został oparty na powieści Na dziwniejszych pływach z 1988 roku autorstwa Tima Powersa. Oficjalna światowa premiera produkcji Jerry'ego Bruckheimera odbyła się 20 maja 2011 roku na terenie USA. Również w Polsce pierwszy kinowy pokaz filmu odbył się 20 maja 2011. Czwarta część sagi Piraci z Karaibów będzie pierwszym filmem z serii wyprodukowanym i wystawianym w kinach w technice trójwymiarowej.

Data premiery: 7 maja 2011 (pierwszy publiczny pokaz filmu)
Czas trwania: 141 minut
Reżyseria: Rob Marshall
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio, Tim Powers (powieść)
Fabuła

Po kolejnym straceniu swojego ukochanego okrętu, Czarnej Perły, ścieżka życiowa kapitana Jacka Sparrowa ponownie krzyżuje się z Angeliką, kobietą z jego przeszłości i córką Edwarda Teacha, znanego jako Czarnobrodego. Jack nie jest jednak pewien czy jest to miłość, czy próba wykorzystania go do odnalezienia legendarnej Fontanny Młodości. Zostaje zwerbowany do załogi statku Zemsta Królowej Anny, który jest własnością legendarnego pirata. Okazuje się, że statek ten skrywa wiele tajemnic m.in: żyje i słucha rozkazów właściciela, zieje ogniem, a jego załoga to przede wszystkim obrzydliwe, posłuszne zombie. Sam Czarnobrody kolekcjonuje zdobyte statki i zajmuje się voodoo. Jack odnajduje się w tej nieoczekiwanej przygodzie, jednak sam nie wie czego bardziej się w niej obawia: Czarnobrodego czy kobiety ze swojej przeszłości. Tymczasem wierny towarzysz pirata, Gibbs, zostaje pojmany przez angielskie władze i zaciągnięty do załogi kapitana Hektora Barbossy, który po kradzieży i straceniu Czarnej Perły został korsarzem. On, a także Hiszpanie zmierzają do Źródła Młodości. Na drodze czekają na nich zabójcze syreny i rytuał związany z Wodą Życia.

Obsada

Johnny Depp - kapitan Jack Sparrow
Geoffrey Rush - kapitan Hektor Barbossa
Penélope Cruz - Angelika
Ian McShane - Czarnobrody
Kevin McNally - Joshamee Gibbs
Stephen Graham - Scram
Greg Ellis - porucznik Theodore Groves
Damian O'Hare - porucznik Gillette
Sam Claflin - Philip
Keith Richards - kapitan Teague
Astrid Bergès-Frisbey - syrena Serena
Gemma Ward - syrena Tamara
Yuki Matsuzaki - Gahreng
Paul Bazely - Salaman
Robbie Kay - chłopiec pokładowy
Derek Mears - zombie
Luke Roberts - kapitan straży
Richard Thomson - Derrick
Richard Griffiths - król Jerzy II
Sebastian Armesto - król Ferdynand VI
Anton Lesser - lord John Carteret
Roger Allam - premier Henry Pelham

Tytuły

W 2007 roku po wydaniu filmu Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, wytwórnia Walt Disney Pictures ogłosiła możliwość nakręcenia kontynuacji trylogii o piratach. Proponowany tytuł czwartego filmu był Piraci z Karaibów: Fontanna młodości. Jednakże dnia 11 września 2009, Johnny Depp, występujący jako kapitan Jack Sparrow, oficjalnie ogłosił, że tytuł czwartego filmu to Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides. W kwietniu 2007 zostało potwierdzone przez Tima Powersa również to, że Disney zakupił prawa do sfilmowania jego powieści z 1988 roku, Na dziwniejszych pływach. Natomiast jeden z scenarzystów serii filmowej Piraci z Karaibów, pisarz Terry Rossio stwierdził, że elementy powieści zostaną wprowadzone do scenariusza najnowszej produkcji o piratach. Na początku grudnia 2010 roku oficjalny polski dystrybutor filmu, Forum Film Poland, ogłosił, że tytułem filmu będzie Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach.

Ciekawostki dotyczące filmu

• Główne zdjęcia do filmu rozpoczęły się 14 czerwca 2010 roku na Hawajach. Filmowanie było zaplanowane tak, aby przenieść je później do Kalifornii w sierpniu 2010 roku. Niektóre sceny były kręcone w Pinewood Studios w Londynie.

• Podczas gdy poprzednie filmy o Piratach z Karaibów zostały sfilmowane na Morzu Karaibskim, produkcja Na nieznanych wodach została nakręcona głównie na Hawajach.

• Według Los Angeles Times, budżet filmu osiągnął 200 mln USD, o 100 mln dolarów USD mniej niż kosztowała trzecia część i o 25 mln USD mniej, niż druga część.
• Zdjęcia kręcono m.in. na trudno dostępnej plaży Honopu na wyspie Kauai, otoczonej wspaniałymi klifami. By dostarczyć tam Johnny'ego Deppa, w pełnym kostiumie i makijażu Sparrowa, użyto helikoptera oraz... liny. Ze względy na ochronę przyrody, reszta ekipy dotarła drogą morską, pontonami typu Zodiac stosowanymi przez wojsko i służby ratunkowe. Członkowie ekipy musieli z nich zeskakiwać do wody i już na piechotę dostawać się do brzegu.

• Ważne partie powstały też w wielkim skupisku palm kokosowych znajdującym się w pobliżu słynnego hotelu Coco Palms Hotel, gdzie w latach 60. kręcono film z Elvisem Presleym „Blue Hawaii”. 773 palmy zabezpieczono, by dojrzałe owoce nie posypały się na głowy ekipy.

• Sam Claflin, grający misjonarza Philipa Swifta, wspominał z rozrzewnieniem, że podczas zdjęć ekipa gasiła pragnienie mleczkiem z kokosów, prosto z drzewa.

• Claflin wspominał także, że wraz z pięcioma innymi aktorami musiał spędzić cztery noce na maleńkiej łódce. – Nie należała ona do komfortowych, ale niewygoda spowodowała, że poczuliśmy się jak prawdziwi piraci – mówił.

• Francuzka Astrid Bergès-Frisbey, odtwórczyni roli urodziwej Syreny, przez całe dwa miesiące zdjęć na Hawajach żyła jak wampir, ponieważ zabroniono jej wychodzić na słońce, by nie straciła jasnej cery.

• Zespół syren to, oprócz wspomnianej Astrid, siedem aktorek-modelek oraz 22 pływaczki, mistrzynie pływania synchronicznego. Niektóre z nich brały udział w olimpiadzie w Pekinie.

• Atak syren na Jacka i piratów Czarnobrodego kręcono na słynnej plaży Halona Cove, gdzie powstała głośna sekwencja erotyczna z udziałem Burta Lancastera i Deborah Kerr z filmu „Stąd do wieczności” (1953). Dziś na tą plażę nie ma bezpiecznego zejścia, toteż aktorzy i ekipa techniczna musieli mozolnie schodzić po skałach.

• Już na Hawajach ogłoszono otwarty casting do ról piratów ze statku „Zemsta Królowej Anny”. Zgłosiło się ponad 7 tysięcy kandydatów. Wybrano sześciu, w tym światowej klasy surfera Tamayo Perry'ego, rapera filipińskiego pochodzenia Michaela Rosalesa, znanego jako Mic3, oraz listonosza Reya Payumo, człowieka o niezwykle wysokim wzroście.

• Podczas zdjęć w Londynie zatrudniono 500 statystów, użyto 25 konnych pojazdów i 50 koni. Panoramę Londynu domalowano cyfrowo do istniejących budynków.

• W Londynie miała też miejsce niezwykła wizyta. Beatrice Delap, dziewięciolatka z Meridian Primary School, wezwała Jacka na pomoc, bo walczyła z nauczycielami. I Jack zjawił się w szkole!

• Największą dumą słynnego scenografa, laureata Oscara („Chicago”, „Wyznania gejszy”) Johna Myhre'a, była ogromna dekoracja Źródła Młodości, wzniesiona w największej hali zdjęciowej w Europie, w Pinewood – Albert R. Broccoli 007 Stage. Dekorację budowano trzy miesiące. Dziennie zużywano dwie tony suchego lodu, by utrzymać mgiełkę nad wodą!


8 dni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz